بازدید از جشنواره فیلم رشد و نمایشگاه اسباب بازی
بازدید از جشنواره فیلم رشد و نمایشگاه اسباب بازی

جشنواره فیلم رشد که چهل و هشتمین دوره خود را پشت سر می‌گذاشت به مدت یک هفته و در چهار بخش پویانمایی، مستند، فیلم کوتاه و فیلم بلند داستانی به پخش آثار ارسال شده پرداخته بود. در بازدید سه شنبه شب از جشنواره، بسته‌ه­ایی با عنوان «ازدواج‌های زودهنگام» مشاهده شد که محوریت بسته‌­های موضوعی در جشنواره را به خوبی نشان می­‌داد.

چهارشنبه هفته گذشته اعضای هسته تعلیم و تربیت از دو رویداد مرتبط با آموزش و پرورش دیدار کردند. جشنواره فیلم رشد که چهل و هشتمین دوره خود را پشت سر می‌گذاشت به مدت یک هفته و در چهار بخش پویانمایی، مستند، فیلم کوتاه و فیلم بلند داستانی به پخش آثار ارسال شده پرداخته بود. در بازدید سه شنبه شب از جشنواره، بسته‌ه­ایی با عنوان «ازدواج‌های زودهنگام» مشاهده شد که محوریت بسته‌­های موضوعی در جشنواره را به خوبی نشان می­‌داد. در این بسته مستند کوتاهی از هند، یک فیلم کوتاه ایرانی درباره ازدواج دختران افغانستانی و همچنین یک فیلم بلند به نام «هندی و هرمز» ارائه شد. برنامه‌­های صبح جشنواره که بیشتر با انیمیشن‌ها و فیلم‌های کوتاه داستانی پر شده بود دانش آموزان زیادی را به سوی خود جلب کرده بود. نکته قابل توجه جشنواره فیلم رشد، استعداد بالقوه و تجربه برگزاری ۴۸ دوره جشنواره بین‌المللی بود که از قرار معلوم از جمله معدود جشنواره‌های جهانی در حوزه فیلم و انیمیشن آموزشی و تربیتی است که از این پتانسیل بزرگ می‌توان در راستای غنا بخشی به آموزش و پرورش رسمی کشور و افزایش بار محتوایی رسانه ملی استفاده کرد.

البته علاوه بر توجه به پتانسیل­‌های موجود در این جشنواره باید توجهی به تاریخچه جدی این جشنواره -به ویژه در سال‌های آغاز به کار آن- که بستری برای آغاز به کار شناخته­‌شده‌­ترین کارگردانان ایرانی بوده است نیز داشت. چنین تاریخچه‌­ای توقع ما از وضع موجود را به شدت افزایش می‌دهد و نشان‌دهنده آن است که از این برنامه‌ها حمایت درخوری صورت نمی‌گیرد.

بازدید دوم (روز چهارشنبه) مربوط به نمایشگاه اسباب بازی بود که در ساختمان مرکزی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در حال برگزاری بود. نمایشگاه اسباب بازی که به دوره چهارم خود رسیده بود به خوبی توانمندی‌ها و ضعف‌های حوزه اسباب بازی و بازی­‌های کودک و نوجوان در کشور را نمایان می‌ساخت. اعضای هسته ضمن حضور محدود در این نمایشگاه با برخی از فعالیت حوزه اسباب بازی به بحث و گفتگو نشستند. علاوه بر مجموعه‌های اسباب بازی ساز مختص کودک و نوجوان، گروه‌های فعال در زمینه ایده‌پردازی مدل‌های نوین آموزشی و یا گروه‌های فعال در زمینه ساخت بازی‌های بزرگسالان (بازی‌های رومیزی) نیز حضور داشتند که به ارائه کارها و ایده‌های خود مشغول بودند.