ثبت نام در اعتکاف خانه خدا با لینک مستقیم
ثبت نام در اعتکاف خانه خدا با لینک مستقیم

شاید امسال عرصه‌های جدیدی از اعتکاف به رویمان گشوده شده و ما خبر نداریم. دیروز کمک به مؤمنین زلزله زده و سیل زده و امروز کمک به سلامت مؤمنین.

این روزها چقدر دلمان برائت تنگ شده. آخر دل به دل راه دارد؛ وقتی تو هم دلت برای ما تنگ می‌شود. شنیده‌ام شکایت همسایه‌های بی‌وفایت را نزد خدا می‌بری. نکند از ما هم شکوه و گلایه کنی؟! مگر نمی‌دانی خدا با شکوه تو قسم خورده که هیچ نمازی از همسایه‌های بی‌وفایت را قبول نمی‌کند و عدالت را در سرزمین ما آشکار نمی‌کند. اگر تو قهر کنی، خدا هم با ما قهر می‌کند. نکند تو قطعه‌ای از بهشت هستی؟ اگر این طور نبود چرا باید با شکایت تو همسایه‌های بی‌وفایت از سکونت در بهشت محروم می‌شدند [۱]. شنیده‌ام بعضی همسایه‌هایت با تو بد رفتاری می‌کنند. حالا به صدای تو هم حساس شده‌اند و تاب شنیدن آن را ندارند.

یاد سال‌های پیش بخیر! چه همدم خوبی بودی برای من در لحظات شیرین مناجات با خدا! چه خانه‌ای و چه صاحبخانه‌ای و عجب ضیافتی! سه روز با هم عشق‌بازی می‌کردیم. با اینکه تو هر روز مرا به خود می‌خوانی و میهمانم می‌کنی اما انگار بیش از تو به غیر تو دل بسته‌ام و همین سه‌روز را قرار است با تو عشق‌بازی کنم. اما نمی‌دانم امسال به کدامین گناه از فیض این میهمانی محروم شده‌ام. حالا مانده‌ام با این همه فیض از دست‌رفته چه کنم؟ اعمال و مناسک اعتکاف را چگونه وقتی خانه‌نشین شده‌ام به جای آورم؟ چگونه بر فراق تو صبر کنم؟ مگر از تو با حرمت‌تر و پرفضیلت‌تر هم وجود دارد؟

انگار با کتیبه‌هایت با من سخن می‌گویی: «الْمُؤْمِنُ أَعْظَمُ حُرْمَهً مِنَ الْکَعْبَهِ» [۲]. حرمت مؤمن از کعبه بالاتر است. یعنی حرمت مؤمن از مسجد الحرام که جزء بافضیلت‌ترین مساجد هست، بالاتر است؟!

حالا با دوری از اعتکافِ در تو چه کنم؟! باز نگاهی به کتیبه‌ای در آن طرف‌تر می‌اندازم که نوشته است: «أَنَّ الْمَشْیَ فِی حَاجَهِ الْمُؤْمِنِ خَیْرٌ مِنِ اعْتِکَافِ‏ شَهْرَیْنِ مُتَتَابِعَیْنِ فِی الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ بِصِیَامِهِمَا وَ مِنِ اعْتِکَافِ‏ الدَّهْر» [۳]. تلاش برای تأمین نیاز مؤمن بهتر از روزه و اعتکاف دو ماه پیوسته در مسجد الحرام و بلکه بهتر از اعتکاف تمام عمر، است. انگار تمام معادلات ذهنی‌ام به هم ریخته است.

به راستی چه شباهتی میان تو و مؤمن و همچنین میان اعتکاف و رسیدگی به مؤمن هست؟ تاکنون به من نگفته بودی چرا می‌توانستم برای حل مشکل مؤمنی از اعتکاف خارج شوم. پس همانطور که جایگاه مؤمن از کعبه بالاتر است، رسیدگی به امور او از اعتکاف ارزشمندتر است. انگار هر مؤمن چون تو یک مسجد است که قرار است با رسیدگی به نیازهای او معتکف مسیر عبودیت شویم.

شاید امسال عرصه‌های جدیدی از اعتکاف به رویمان گشوده شده و ما خبر نداریم. دیروز کمک به مؤمنین زلزله‌زده و سیل‌زده و امروز کمک به سلامت مؤمنین. ویروس جدیدی به جان مؤمنین افتاده. حالا عرصه جدیدی برای اعتکاف گشوده شده. بعضی با نظافت محیط، توزیع اقلام بهداشتی، امیدبخشی به مبتلایان و دلداری به خانواده‌های آنها معتکف شده‌اند. بعضی با بی‌تفاوتی نسبت به سلامت مردم و عدم رعایت نکات بهداشتی از اعتکاف خارج شده‌اند. بعضی هم با احتکار اقلام بهداشتی، سوء مدیریت، شایعه‌پراکنی و تزریق ناامیدی به معتکفین هجوم آورده‌اند.

اما راستش را بخواهی من خانه‌نشین شده‌ام و نتوانستم در خط مقدم این جبهه و صفوف اولیه این مسجد معتکف شوم. زیرچشمی نگاهی به کتیبه مسجد در سمت خواهران می‌اندازم و جوابم سؤالم را می‌گیریم: «جُلُوسُ‏ الْمَرْءِ عِنْدَ عِیَالِهِ أَحَبُّ إِلَی اللَّهِ تَعَالَی مِنِ اعْتِکَافٍ‏ فِی مَسْجِدِی‏» [۴]. نزد خداوند متعال، کمک‌کار و همراهی مرد در خانه در کنار خانواده‌اش، دوست داشتنی‌تر از اعتکاف در مسجد النبی (ص) است.

همیشه فکر می‌کردم تنها مسجد جای جمع کردن ثواب و اعتکاف است. انگار نوع رابطه ما با دیگر مؤمنین و بودنمان در خانه هم اعمال و مناسک دارد و بابت این اعمال و مناسک پاداش‌های فراوان وجود دارد. انگار تمام زمین مسجد است [۵].

———————————————————–

پی نوشت:

[۱] مضمون روایتی از امام صادق علیه السلام در: الأمالی (للطوسی)، ۱۴۰۴ ق: ص: ۶۹۶

[۲] روایت از امام صادق علیه السلام در: الخصال، ۱۳۶۲، ج ۱: ۲۷

[۳] روایت از امام کاظم علیه السلام در: المومن: ۴۷

[۴] روایتی منقول از پیامبرصلّی الله علیه و آله و سلم در: مجموعه ورام، ج ‏۲، ص: ۱۲۲

[۵] پیامبر (ص): «جُعِلَتْ لِأُمَّتِیَ الْأَرْضُ‏ مَسْجِدا»: الخصال، ۱۳۶۲، ج ۱: ۲۰۱

انتشار یادداشت در خبرگزاری مهر