جهش تولید؛ پادزهر بیماری و بیکاری
جهش تولید؛ پادزهر بیماری و بیکاری

شماره ششم نشریه «تأملات رشد» با محوریت «جهش تولید» در چهار بخش هدایت تولید، فرهنگ تولید، واقعیت تولید، و تولید و کرونا، در ۱۷۶ صفحه به همت مرکز رشد منتشر شد.

عنوان سال ۱۳۹۹ از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به نام «جهش تولید» نامگذاری شد. انتخابی که در ادامه عناوین اقتصادی سال‌های دهه نود شمسی بود. شدت گرفتن تحریم‌های ظالمانه و گسترش بحران جهانی شیوع ویروس کرونا، بیش از گذشته توجه به تقویت بنیه «تولید ملی» را ایجاب می‌کند. نظر به اهمیت این موضوع و بررسی ابعاد گوناگون موانع و الزامات تحقق شعار سال، مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در شماره جدید نشریه «تأملات رشد»، این موضوع را دست‌مایه بحث و بررسی قرار داده است.

شماره ششم این نشریه مشتمل بر بیش از ۲۳ نگاشت تخصصی پیرامون ابعاد مختلف «جهش تولید» و در چهار بخش تنظیم و تدوین‌شده است. بخش اول با عنوان «هدایت تولید» و در ۸ نگاشت تخصصی، به الزامات و موانع سیاستی در جهت تحقق «جهش تولید» پرداخته است. «فرهنگ تولید» عنوان بخش دوم نشریه است که نگاه نظام معرفتی اسلام به بخش تولید را در ۴ مقاله مورد واکاوی قرار داده است. قسمت سوم با عنوان «واقعیت تولید» و در ۷ نگاشت تخصصی، به بررسی زمینه‌های تحول در بخش تولید در حوزه‌های مشخص و اجرایی پرداخته است. در نهایت بخش پایانی با توجه به اهمیت و گستردگی بحران کرونا برای تولید ملی، با عنوان «کرونا و تولید» در ۴ نوشتار آثار و پیامدهای این بحران بر بخش تولید کشور را زیر ذره‌بین قرار داده است. درنهایت، نشریه در چهار بخش به ابعاد گوناگون سیاست‌گذاری، چالش‌ها و رویکردهای تحقق جهش تولید در بخش‌های مختلف با توجه به ابعاد اقتصادی بحران کرونا پرداخته است.

در این شماره علاوه بر پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، برخی از چهره‌های شاخص نیز نوشته‌های خود را در این شماره منتشر کرده‌اند. دکتر مدرس خیابانی (قائم‌مقام وزیرصمت)، دکتر میرزاخانی (سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد) و حجت‌الاسلام دکتر بیاتی (رئیس دانشگاه عدالت) ازجمله نویسندگان این شماره هستند.

هم‌چنین لازم به ذکر است این شماره، علاوه بر نگاه کلان به ابعاد گوناگون سیاست‌گذارانه «جهش تولید»، به بررسی مصادیق «جهش تولید» در حوزه‌هایی مانند «کشاورزی»، «اقتصاد دیجیتال و فضای مجازی» و «بخش پژوهش» کشور پرداخته و نقش این راهبرد کلیدی را در تحولات «نظام بانکی»، «بازار کار» و «بخش سلامت» کشور تجزیه‌وتحلیل کرده است.

نشریه «تأملات رشد» در ایستگاه ششم با موضوع «جهش تولید» در ۱۷۶ صفحه و به همت مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام منتشرشده است. از آنجا که اشاعه راهبرد اندیشمندانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سرلوحه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی مرکز رشد قرار دارد، لذا عرضه و انتشار این شماره به‌صورت الکترونیک و رایگان خواهد بود تا به‌راحتی در اختیار سیاست‌گذاران،کارگزاران اجرائی، فعالان حوزه تولید، پژوهشگران و نخبگان علمی قرار گیرد.

علاقه‌مندان جهت دریافت نشریه می‌توانند به فروشگاه اینترنتی «رُشدا» به نشانی  https://rushda.ir/?p=7830 مراجعه نمایند.