و تو چه می‌دانی که دختر چیست؟!
و تو چه می‌دانی که دختر چیست؟!

شاید این سوال برای خیلی از ماها پیش آماده باشد که دختر بودن بهتر است یا پسر بودن؟ زوج‌های جوان بسیاری هستند که نمی‌دانند چه دعا کنند! از خدا بخواهند فرزند اوّلشان دختر باشد یا پسر؟! گاهی فکر می‌کنم اصلاً نمی‌دانیم دختر چیست؟

فضیلت دختران

شاید این سوال برای خیلی از ماها پیش آماده باشد که دختر بودن بهتر است یا پسر بودن؟ زوج‌های جوان بسیاری هستند که نمی‌دانند چه دعا کنند! از خدا بخواهند فرزند اوّلشان دختر باشد یا پسر؟! گاهی فکر می‌کنم اصلاً نمی‌دانیم دختر چیست؟ مرحوم کلینی صلوات الله علیه در کتاب شریف کافی مجموعه روایات مربوط به فضیلت دختران را در بابی با عنوان «فَضْلُ الْبَنَات‏» گرد هم آورده است. در یکی از این روایات، امام صادق علیه‌السلام به نقل از رسول خدا ص می‌فرمایند: «دختران چه فرزندان خوبى هستند! چرا که گرم و با لطافت‌اند، کمک‌کار هستند، زود انس و الفت می‌گیرند، با برکت‌اند، و پاکیزه‏اند»[۱].

اما نکته اینجاست که این فرشته زمینی -بر خلاف پسر- نعمت نیست که فردا به خاطر آن از تو سؤال و جواب کنند، خودش حسنه‌ است[۲]! وجود دختر خیر و برکت است! نفس کشیدنش، راه رفتنش، خوردن و خوابیدنش در خانه حسنه است. انگار شبعه‌ای از ماه مبارک رمضان وارد خانه‌ات شده!

بارها و بارها آیات ۸۰ و ۸۱ سوره مبارکه کهف را خوانده‌ بودم، آنجا که حضرت خضر علیه‌السلام از علت قتل آن پسر بچه برای حضرت موسی علیه‌السلام توضیح می‌دهد: «اما آن پسر، پدر و مادرش مؤمن بودند. ترسیدیم که آن دو را به عصیان و کفر دراندازد. از این رو، خواستیم که پروردگارشان به جای او، چیز بهتر، پاکتر و با محبت‌تر به آن دو بدهد»![۳] اما این سوال همیشه برایم باقی مانده بود که آن جایگزین بهتر از پسرِ کشته شده برای والدینش چه بود و چه کرد؟ تا اینکه به این روایت در تفسیر شریف قمی برخورد کردم: «خداوند به جای آن پسر، دختری روزی این والدین مؤمن کرد و از نسل آن دختر هفتاد پیامبر به دنیا آمدند[۴]»! آری! به راستی دخترها گمنام‌های همیشه تاریخ‌اند. انگار قرار است اجر این جنس چند برابر جنس مرد باشد. انگار قرار است تمام اولیاء و اوصیاء برای همیشه تاریخ مدیون این جنس باشند. انگار گمنامی با این جنس گره خورده که برترین دختر عالم فاطمه سلام‌الله‌علیها است.

دختر فقط برکت نیست، نشانه یُمن و برکت نیز هست! مگر از پیامبر(ص) نشنیده‌ای که فرمودند: «یکی از نشانه‌های یُمن و برکت زن همین است که اولین فرزندش دختر باشد»[۵].

از قدیم گفته‌اند: «دخترها بابایی‌اند». پیامبر(ص) به ما یاد داده‌اند اگر چیزی برای خانه خریدی یا هدیه‌ای برای اعضای خانواده گرفتی، اول از دخترها شروع کن به هدیه دادن و در آخر پسرها. شاید این کار به ظاهر ساده باشد، امّا پیامبر(ص) به ما وعده داده‌اند: «هر کس دختری را شاد کند، گویا بنده مؤمنی از فرزندان حضرت اسماعیل علیه‌السلام را در راه خدا آزاد کرده است[۶]». انگار قرار است، تمام وجود این دختر در خانه پر از مهر و محبت پدری شود. قرار نیست بیرون از خانه، جایی برای جبران محبّت‌ها و کمبود عاطفه‌های این دختر باشد. دختر آنقدر در خانه محبّت دیده که با خوشحالی پدر، خوشحال و با ناراحتی او، ناراحت می‌شود.

خداحافظی دلبرانه شهید سید مصطفی صادقی و دختران عزیزش

خداحافظی دلبرانه شهید سید مصطفی صادقی و دختران عزیزش

حقوق دختران

تربیت دختر هم با پسر فرق می‌کند. بزرگترین ظلم به دختر تلاش برای شبیه کردن او به پسر است. افراد و سیاست‌هایی که تلاش می‌کنند، دخترها همچون پسرها در کارهای سخت و طاقت فرسا حاضر شوند، در معرض دید عموم قرار گیرند و به جای فرزندآوری به فکر نان‌آوری این ریحانه بهشتی هستند، ظالمترین و هتاک‌ترین جنس بشرند. این افراد و برنامه‌های پسرسالار، برای دخترنمایانی که کار پسرها را انجام می‌دهند زنگ طلایی به صدا در می‌آورند در حالی که غافل از این هستند که زنگ سیاه جامعه بی‌دختر را در آینده‌ای نه چندان دور خواهد نواخت!

امام صادق علیه‌السلام اینگونه حقوق ویژه دختران را برمی‌شمرند:

۱.انتخاب نام نیکو برای دختر

۲.آموزش و تمرین عفّت و پاکدامنی با تعلیم سوره مبارکه نور

۳.ممانعت از قرار گرفتن دختر در انظار عمومی و دید نامحرمان

۴.بسترسازی مناسب برای ازدواج به هنگام دختر[۷]

توضیح اینکه درست است که دختران فرشته‌های زمینی هستند اما نباید فراموش کنیم که ویژگی‌های بشری دارند. رسول خدا(ص) به نقل از جبرئیل می‌فرمایند: «دختران  همچون میوه بر روی درخت هستند. اگر میوه درخت برسد ولی کسی آن را نچیند، آفتاب خورشید آن میوه را فاسد می‌کند و بادها، آن را به این طرف و آن طرف پخش و پلا می‌کنند. در مورد دختران باکره هم همینطور است؛ اگر به مرتبه زنانگی برسند و ویژگی‌های زنانه پیدا کنند، هیچ دوایی برای آنها جز شوهر دادنشان وجود ندارد. ولی اگر ازدواج نکنند، نباید از فساد آنها در امان باشی، چرا که دختران هم ویژگی‌های بشری (شهوت) دارند[۸]». نظامات آموزشی و والدینی که هیچ تلاشی برای آموزش مهارت‌های لازم برای زندگی مشترک به دختر نمی‌کنند و اولویت‌های پسرانه‌ای همچون کسب مدرک تحصیلی، اشتغال و غیره برای این جنس تعریف می‌کنند، خائنین به اولین و بدیهی‌ترین حقّ مسلم دختران هستند.

 

سیاست‌گذاری دختردارها

اگر قائل به تفاوت‌های اساسی میان دختران و پسران شدیم، نباید سیاست‌گذاری‌ها و رویکردهای ما نسبت به خانواده‌های عیال‌وار علی‌السویه باشد. همان طور که دخترها در اولویت بسیاری از مزایا و امکانات هستند، باید خانواده‌های دختردار به میزان بهره‌مندی از برکت دختر، در اولویت خدمت‌رسانی باشند. پیامبر(ص) در تبیین این سیاست می فرمایند: «هر کس سه دختر دارد از او جهاد و هر کار دشواری برداشته می‌شود و هر کس چهار دختر داشته باشد، بر تمام بندگان خدا لازم است که همواره هوای این خانواده را داشته باشند، به او کمک کنند و قرض بدهند[۹]».


پی‌نوشت:

[۱] عن أبی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ نِعْمَ الْوَلَدُ الْبَنَاتُ مُلْطِفَاتٌ مُجَهِّزَاتٌ مُونِسَاتٌ مُبَارَکَاتٌ مُفَلِّیَات‏ (الکافی، ج‏۶، ص: ۵)

[۲] عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: الْبَنَاتُ حَسَنَاتٌ وَ الْبَنُونَ نِعْمَهٌ فَإِنَّمَا یُثَابُ عَلَى الْحَسَنَاتِ وَ یُسْأَلُ عَنِ النِّعْمَهِ (الکافی، ج‏۶: ۶)

[۳] وَ أَمَّا الْغُلامُ فَکانَ أَبَواهُ مُؤْمِنَیْنِ فَخَشینا أَنْ یُرْهِقَهُما طُغْیاناً وَ کُفْرا * فَأَرَدْنا أَنْ یُبْدِلَهُما رَبُّهُما خَیْراً مِنْهُ زَکاهً وَ أَقْرَبَ رُحْما ( الکهف: ۸۰ و ۸۱)

[۴] فَأَبْدَلَ اللَّهُ لِوَالِدَیْهِ بِنْتاً وَ وَلَدَتْ سَبْعِینَ نَبِیّاً (تفسیر القمی، ج‏۲: ۴۰)

[۵] قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ مِنْ یُمْنِ المَرْأَهِ أَنْ یَکُونَ بِکْرُهَا جَارِیَهً (الجعفریات (الأشعثیات) : ۹۹)

[۶] قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص:‏ مَنْ دَخَلَ السُّوقَ فَاشْتَرَى تُحْفَهً فَحَمَلَهَا إِلَى عِیَالِهِ کَانَ کَحَامِلِ صَدَقَهٍ إِلَى قَوْمٍ مَحَاوِیجَ وَ لْیَبْدَأْ بِالْإِنَاثِ‏ قَبْلَ الذُّکُورِ فَإِنَّ مَنْ فَرَّحَ ابْنَهً فَکَأَنَّمَا أَعْتَقَ رَقَبَهً مِنْ وُلْدِ إِسْمَاعِیلَ مُؤْمِنَهً فِی سَبِیلِ اللَّهِ (الأمالی( للصدوق) : ۵۷۷)

[۷] عن الصادق(ع): وَ إِذَا کَانَتْ أُنْثَى أَنْ یَسْتَفْرِهَ أُمَّهَا وَ یَسْتَحْسِنَ اسْمَهَا وَ یُعَلِّمَهَا سُورَهَ النُّورِ وَ لَا یُعَلِّمَهَا سُورَهَ یُوسُفَ وَ لَا یُنْزِلَهَا الْغُرَفَ وَ یُعَجِّلَ‏ سَرَاحَهَا إِلَى بَیْتِ زَوْجِهَا )الکافی، ج‏۶: ۴۹(.

[۸] عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَمْ یَتْرُکْ شَیْئاً مِمَّا یُحْتَاجُ إِلَیْهِ إِلَّا عَلَّمَهُ نَبِیَّهُ ص فَکَانَ مِنْ تَعْلِیمِهِ إِیَّاهُ أَنَّهُ صَعِدَ الْمِنْبَرَ ذَاتَ یَوْمٍ فَحَمِدَ اللَّهَ وَ أَثْنَى عَلَیْهِ ثُمَّ قَالَ أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ جَبْرَئِیلَ أَتَانِی عَنِ اللَّطِیفِ الْخَبِیرِ فَقَالَ إِنَّ الْأَبْکَارَ بِمَنْزِلَهِ الثَّمَرِ عَلَى الشَّجَرِ إِذَا أَدْرَکَ ثَمَرُهُ فَلَمْ یُجْتَنَى أَفْسَدَتْهُ الشَّمْسُ وَ نَثَرَتْهُ الرِّیَاحُ وَ کَذَلِکَ الْأَبْکَارُ إِذَا أَدْرَکْنَ مَا یُدْرِکُ النِّسَاءُ فَلَیْسَ لَهُنَّ دَوَاءٌ إِلَّا الْبُعُولَهُ وَ إِلَّا لَمْ یُؤْمَنْ عَلَیْهِنَّ الْفَسَادُ لِأَنَّهُنَ‏ بَشَر (الکافی، ج‏۵: ۳۳۷)

[۹]عن النبی(ص):« مَنْ کَانَ لَهُ ثَلَاثُ بَنَاتٍ‏ وُضِعَ عَنْهُ الْجِهَادُ وَ کُلُّ مَکْرُوهٍ وَ مَنْ کَانَ لَهُ أَرْبَعُ بَنَاتٍ فَیَا عِبَادَ اللَّهِ أَعِینُوهُ یَا عِبَادَ اللَّهِ أَقْرِضُوهُ‏ یَا عِبَادَ اللَّهِ ارْحَمُوهُ»( من لا یحضره الفقیه، ج‏۳: ۴۸۲).

انتشار یادداشت در روزنامه کیهان