آمریکای بایدن ضعیف ترین آمریکای تاریخ است!
آمریکای بایدن ضعیف ترین آمریکای تاریخ است!

جمعی از پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در ادامه سلسله جلسات خبرگانی خود با دکتر حمیدرضا غلامزاده، کارشناس مطالعات آمریکا گفت‌وگو کردند.

جمعی از پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در ادامه سلسله جلسات خبرگانی خود با دکتر حمیدرضا غلامزاده، کارشناس مطالعات آمریکا گفت‌وگو کرد. غلامزاده در این دیدار بیان کرد:« خروج از برجام در شرایط فعلی به صلاح ما نیست.»

این کارشناس روابط بین‌الملل افزود:« یکی از دلایل مشکلات ما با ایالات متحده آن است که آمریکایی‌ها خودشان را استثنا می‌بینند. یعنی معتقدند که حقوقی دارند که سایرین فاقد آن هستند. از طرفی دیگر با مهم‌ترین متحد راهبردی آمریکا یعنی اسرائیل مشکل داریم.»

غلامزاده گفت:« ذکر این نکته ضروری است که یکی از ارکان اثرگذار در مسئله سیاست خارجی آمریکا مجلس سنا می‌باشد. ماهیت سنا به نحوی است که در مقابله با ایران از دولت آمریکا هم رادیکال‌تر هستند. به همین معتقدم که اوباما کار بزرگی کرد که توانست مذاکره با ایران را پیش برده و به برجام برسد.»

وی تصریح کرد:« آمریکا قائل به دیپلماسی فشار در مقابله ایران است. دیپلماسی فشار به دو بخش مهار نظامی و اعمال تحریم تقسیم می‌شود. در شرایط فعلی، آمریکای دوره بایدن دیگر نمی‌تواند دیپلماسی فشار را پیش ببرد. زیرا شاهد دوران فشار حداکثری ترامپ بوده‌ایم و تحریم‌های اعمال شده تکراری هستند.»

غلامزاده خاطر نشان کرد:« در چنین شرایطی نیاز به مذاکره و برجام نداریم. بنابر این آمریکا سعی می‌کند با استفاده از بلوف نظامی ایران را تهدید کند.»

وی افزود:« خروج از برجام در شرایط فعلی به نفع ما نیست. زیرا در صورت خروج از برجام روسیه و چین به سمت اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها تمایل پیدا می‌کنند که این به نفع ما نیست. از طرفی دیگر به صورت اسمی در برجام مانده‌ایم و فعالیت‌های مورد نیازمان را انجام می‌دهیم.»

این کارشناس روابط بین‌الملل خاطر نشان کرد:« مسیری که عراقچی در مذاکرات وین دنبال کرد مسیری اشتباه بود. شرایط سال ۲۰۲۱ مثل شرایط سال ۲۰۱۵ نیست. بازگشت به برجام در شرایط فعلی برای ما نفعی ندارد. نکته اساسی آنجاست در مذاکرات وین متن پیشنهادی از جانب آمریکایی‌ها بود و این به نفع ما نبود.»

غلامزاده گفت:« راهبرد مناسب آن است که برداشته شدن تحریم‌ها هدف نهایی ما نباشد، بلکه آنچه ضرورت دارد اعطای تضمین‌های اجرایی و انتفاع اقتصادی است. منافع ما باید به صورت جداگانه مشخص شده و در مقابل از هر کدام ما به ازاء بخواهیم. تمرکز کار هم باید خروجی این فرآیند باشد.»