ارزی مستقل: شکوفایی مکران و اقتصاد ایران
ارزی مستقل: شکوفایی مکران و اقتصاد ایران

برای دور ماندن از تبعات حاصل از نوسانات نرخ ارز و وابستگی به دلار آمریکا و تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و ضربه‌های سنگینی که به ثبات مالی و اقتصادی کشور وارد می‌شود، پیشنهاد این است که رمز ارزی معتبر که سبدی از ارزهای مختلف است در منطقه ویژه مکران به عنوان رمز ارز معتبر شناسایی ‌شود.

مقدمه

به دلیل بهره‌مندی سرزمین پهناور ایران از ابعاد متنوع و گوناگون راهبردی، هیچگاه تمامی این ظرفیت‌ها نه شناخته شده و نه به درستی به کار گرفته شده است. تاکنون تصور بر این بوده است که مهمترین وجه راهبردی کشور را بایستی در ژئوپلتیک غرب و جنوب غرب و اروپا جستجو کرد، در حالی که امروز اندک تأملی در شرایط امروزین جهان، منطقه و ایران، اهمیت شرق و جنوب شرق و همینطور شمال را به خوبی نمایان می‌کند.

دریای عمان نیز یکی از ۶ حوزه ژئوپلیتیکی کشور محسوب می‌شود. سواحل این دریا از منظر قابلیت‌ها و کارکردهای ژئوپلتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی دارای ارزش و اهمیت فراوانی است. توسعه این منطقه به تنهایی می‌تواند لوکوموتیو اقتصاد ایران باشد فلذا توسعه این منطقه الزاماتی دارد که باید رعایت گردد.

مرکز مالی بین‌الملل

امروزه مراکز مالی چه در سطح بزرگ یا کوچک در رقابت شدید در بازارهای جهانی برای حفظ موقعیت خود در بازارهای مالی داخلی و کسب جایگاه مناسب در بازارهای بین‌المللی هستند. بسیاری از دولت‌ها در پی آن هستند که با بهبود وضع مراکز مالی کشور و بالابردن قدرت رقابتی آن‌ها، علاوه بر کسب ارز خارجی، از این مراکز به عنوان یک منبع مهم ارزی جهت سرمایه‌گذاری و تأمین مالی بخش‌های مختلف اقتصاد استفاده کنند. اگر یک مرکز مالی سالم بر مبنای درست علمی بنا شود می‌تواند از طریق جاری‌سازی وجوه برای بهترین مصارف سرمایه‌گذاری، به اقتصاد ملی و محیط کسب و کار و سرمایه‌گذاری، بیشترین خدمت را بنماید.

تأسیس مرکزی با دسترسی به سرمایه‌های خارجی، زیرساخت‌هایی ایجاد خواهد کرد تا به سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها خدمات قابل توجهی به صورت یکپارچه ارائه دهد به صورتی که عرضه خدمات با هزینه کارا انجام می‌شود و منافع حاصل از هم‌افزایی به علت قرار گرفتن همه مؤسسات و مراکز مالی در یک محل نصیب اقتصاد کشور و ذی‌نفعان مرکز ‌گردد.

یکی از راهکارهایی که در برخی از کشورها برای جذب سرمایه‌های خارجی مورد استفاده قرار گرفته است، راه‌اندازی بازارهای مالی در مناطق آزاد تجاری از طریق مراکز مالی بین‌المللی است. این امر با توجه به ویژگی‌های مناطق آزاد، مراکز مالی بین‌المللی و مزیت‌های آن برای سرمایه‌گذاران و مزیت‌های آن برای سرمایه‌گذاران خارجی از قبیل آزادی جریان ورود و خروج سرمایه، معافیت‌های مالیاتی، آزادی مالکیت خارجی، ورود و خروج بدون محدودیت اشخاص خارجی، مورد استقبال قرار گرفته است. این شیوه جذب سرمایه‌گذاری خارجی، درکشورهایی از قبیل مالزی، ترکیه و امارات متحده عربی به ترتیب با راه‌اندازی لبوان، بازار بین‌المللی استانبول و مرکز مالی بین‌المللی دبی مورد استفاده قرار گرفته است.

خدماتی که مراکز مالی بین‌المللی ارائه می‌دهند به شرح زیر است:

– تأمین مالی تجارت خارجی همانند صدور اعتبار جهت واردات و صادرات

– انتقال پول به سراسر مرزهای سیاسی

– استقراض و وام دادن خارجی

– سرمایه‌گذاری خارجی

– بورس اوراق بهادار بین‌المللی

– خدمات مالی مشاوره

– فعالیت‌های بیمه‌ای

– فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در حوزه بازارهای مالی

– استفاده از ابزارهای نوین و متنوع مالی در راستای تسهیل در جریان سرمایه‌گذاری و تجارت بین‌المللی

منطقه ویژه مکران

منطقه ویژه مکران، در سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان یکی از مناطق استراتژیک کشور است که با توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل، پتروشیمی و صنعتی مقرر گردیده به عنوان درگاه ترانزیت و صنعتی کشور در سالیان آتی توسعه یابد. تجربه مناطق آزاد و تجاری ایران در سالیان گذشته و تطابق آن با مثال‌های موفق کشورهای دیگر نشان داده است که اعطای صرف امتیاز منجر به توسعه منطقه نمی‌شود و ضروری است به منظور توسعه صنعتی منطقه از سرمایه‌گذاری و دانش فنی کشورهای دیگر بهره‌مند شده و اهداف صادراتی را برای توسعه این مناطق استفاده کرد.

ثبات مالی و اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی با توجه به شرایط تحریم

برای دور ماندن از تبعات حاصل از نوسانات نرخ ارز و وابستگی به دلار آمریکا و تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و ضربه‌های سنگینی که به ثبات مالی و اقتصادی کشور وارد می‌شود، عاقلانه است تا تراکنش‌های مالی بر اساس ساختار پرداخت بین‌المللی دلاری و تنظیمات پایاپای و تسویه بین‌المللی آن صورت نگیرد. بر این اساس پیشنهاد این است که رمزارزی معتبر که سبدی از ارزهای مختلف است در منطقه ویژه مکران به عنوان رمزارز معتبر شناسایی ‌شود. این رمزارز دارای ارزش ثابت به ارزهای معتبر بین‌المللی است؛ ارزش این رمزارز سبدی از دارایی‌های ارزی طرف‌های تجاری خواهد بود این نسبت‌ها بر اساس برنامه‌ریزی و طرح توسعه آتی منطقه مکران و میزان واردات کالاهای اولیه از سرزمین مادری، سرمایه‌گذاری اولیه خارجی، بازارهای هدف صادراتی بدست خواهد آمد؛ بر این اساس سرمایه‌گذاری در این منطقه بر اساس این رمزارز صورت می‌پذیرد که تنوع دارایی‌های ارزی پشتوانه مانع از ریسک نرخ ارز برای سرمایه‌گذاری خواهد شد. در این ساختار هر یک از ارزها بر اساس واحد این سبد ارزی قیمت‌گذاری شده و قابلیت تبدیل به یکدیگر را خواهند داشت. سهامداران این ساختار علاوه بر مؤسسات و نهادهای داخلی بر اساس تبیینی که از مراکز مالی بین‌المللی شد نهادها و بانک‌های خارجی از جمله چین، هندوستان، روسیه و دیگر کشورها خواهند بود. نهاد تصمیم‌گیر(بانک مرکزی منطقه) به تعداد مشخصی از نهادهای مالی اجازه تبادل این سبد ارزی به ارزهای معتبر را می‌دهد و به صورت برخط نرخ تبدیل و همچنین تعرفه تبدیل ارزهای مختلف را اعلام می‌کند، بدینوسیله ممکن است ریال به این سبد ارزی دارای تعرفه متفاوت از دلار به سبد ارزی داشته باشد. بر این اساس اگر منطقه مکران عوارض، اجاره، تعرفه برق آب و موارد دیگر را با استفاده از این واحد ارزی جدید اخذ کند، این رمزارز در منطقه مکران توسعه می‌یابد و طرح‌های اقتصادی و ترانزیتی در این منطقه به منصه ظهور خواهد رسید. همچنین ضروری است، کلیه گردشگران بتوانند با کمترین هزینه ارز خود را به این واحد ارزی تبدیل و به‌ سادگی از فروشگاه‌ها، هتل‌ها، و رستوران‌ها خدمت و کالا دریافت کنند.

بنابراین با توجه شرایط خاص اقتصادی کشور و نمونه‌های موفق جهانی و با در نظر گرفتن ظرفیت و پتانسیل منطقه آزاد مکران و قابلیت‌هایی که تکنولوژی بلاک‌چین ایجاد می‌کند برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی با حمایت نظام تصمیم‌گیری کشور این طرح را در منطقه آزاد مکران اجرایی کرد.

البته بنظر می‌رسد که دو اتفاق باید برای این منظور رخ دهد: اول آنکه سیستم پولی این منطقه از بانک مرکزی کشور مستقل شود کما اینکه مناطق آزاد چنین کرده‌اند. دو آنکه قوانین حقوقی و قضائی مستقلی برای این منطقه و سرمایه‌گذاران تدوین گردد تا در عین رعایت الزامات اسلامی قابلیت اجرا برای مشارکت‌کنندگان خارجی را داشته و دارای انعطاف و سهولت نیز باشد.

انتشار یادداشت در روزنامه فرهیختگان شماره ۴۷۷۰